نگاه کردن به تعطیلی سراسر کشور اخبار فرهنگی و هنری

نگاه کردن به: تعطیلی سراسر کشور اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان باید مالیات بدهند / مطهری

نایب مدیر مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس و دولت بعد از حوادث اخیر نباید حالت انفعال پیدا کنند. 

ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان باید مالیات بدهند / مطهری

مطهری: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان باید مالیات بدهند

عبارات مهم : بنزین

نایب مدیر مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس و دولت بعد از حوادث اخیر نباید حالت انفعال پیدا کنند.

مطهری در ابتدای سخنان خود در مورد وجود احزاب اظهار کرد: احزاب هم مزایا و هم معایبی دارد و البته مزایای آنها به معایب می چربد و بستگی به این دارد که ما با معایب حزب مبارزه کرده و آنها را برطرف کنیم.

ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان باید مالیات بدهند / مطهری

وی افزود: هر حزبی یک اتاق فکر جهت کشور هست. حزب می تواند کادر مورد نیاز حکومت را ایجاد کند و از ورود افراد وقت طلب به صحنه قدرت جلوگیری کند و نقش آگاهی بخشی به مردم و تسهیل کار مردم در وقت انتخابات را داشته باشد.

نایب مدیر مجلس اظهار کرد: ولی یکی از معایب حزب آفت حزب پرستی و از بین رفتن استقلال فکر اعضای حزب هست. گاهی حزب به صورت معبود در می آید و روح حقیقت جویی و علمی در انسان را از بین می برد همچنین کشف شدن تعصب حزبی یکی از موانعی است که در راه استقلال فکر انسان وجود دارد.

نایب مدیر مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس و دولت بعد از حوادث اخیر نباید حالت انفعال پیدا کنند. 

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس اظهار کرد: محدود شدن به بخشی از جامعه و فراگیر نبودن از دیگر معایب حزب است که شاید به همین جهت بود که امام (ره) و شهید مطهری مخالف تشکیل حزبی بودند که صرفا موسسان آن روحانیان باشند. اعتقاد بودند حزب بخشی از جامعه را در بر می گیرد و بخشی را نه و بهتر است روحانیون حزب تشکیل ندهند و از ابتدا با تشکیل حزب جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران مخالف بودند ولی با اصرار شهید بهشتی و مرحوم هاشمی تشکیل شد.

باید برداشت درست از اصل ولایت فقیه داشته باشیم. ولایت فقیه تعطیلی عقل نیست که یک نفر فکر می کند و بقیه عمل می کنند بلکه همه باید فکر کنند و همه عمل کنند و در نهایت حکم ولایت فقیه ملاک باشد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سالگرد درگذشت مرحوم هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: عنوانی که می توان جهت ایشان به کار برد مصلح اجتماعی هست. شهید مطهری می گفتند مصلح واقعی کسی است که با نقاط ضعف جامعه مبارزه می کند اگرچه از محبوبیت او کاسته می شود ما این حالت را در مرحوم هاشمی رفسنجانی می دیدیم. مخصوصا در این سالهای اخیر که ایشان رسالت خود را به خوبی انجام داد.

ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان باید مالیات بدهند / مطهری

وی یادآور شد: مرحوم هاشمی جایی که احساس می کرد جامعه راه انحرافی را می رود ایستاد و آگاهی بخشی کرد و اجازه نداد این اتفاق بیفتد و در نهایت پیروز شد. بالاخره صحنه جامعه را برگرداند و عوض کرد و کاری کرد که جریان حاکم در سال ۹۲ کنار رفت.

این عضو هیئت رییسه مجلس در ادامه بیان کرد: باید برداشت درست از اصل ولایت فقیه داشته باشیم. ولایت فقیه تعطیلی عقل نیست که یک نفر فکر می کند و بقیه عمل می کنند بلکه همه باید فکر کنند و همه عمل کنند و در نهایت حکم ولایت فقیه ملاک باشد؛ لذا جایی که خطایی رخ می دهد باید حرفمان را بزنیم. این نیست که صرفا ساکت باشیم و تملق و چاپلوسی کنیم.

نایب مدیر مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس و دولت بعد از حوادث اخیر نباید حالت انفعال پیدا کنند. 

وی افزود: هاشمی جایی که می دید خطایی رخ می دهد حرف می زد. نمونه آن را در واکنش‌ها شهید مطهری با امام (ره) شاهد هستیم که علیرغم اینکه شهید مطهری در فاصله کوتاهی از پیروزی انقلاب به شهادت رسید ولی گاهی نظر امام (ره) را عوض کردن داد لذا باید در جایی که مورد نیاز است صحبت کرده و نظراتمان را بیان کنیم.

مطهری یادآور شد، در روز ورود امام (ره) به کشور عزیزمان ایران اعلام شده است بود که قرار است مادر رضایی ها از کشته شدگان گروهک تروریستی منافقین به عنوان نماینده های شهدای کشور عزیزمان ایران پیامی را قرائت کند. این خبر به گوش شهید مطهری رسید و ایشان گفت صلاح نیست این اتفاق بیفتد. منافقین در اینجا می خواهند از نام امام (ره) استفاده کنند.

ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان باید مالیات بدهند / مطهری

مطهری افزود: بنابراین در کمیته استقبال از امام (ره) هم مردها عسگر اولادی، ناطق نوری و کروبی هر سه نفر این را تعریف کردند که ما با پاریس تماس گرفتیم با مرحوم حاج احمدآقا و گفتیم که به صلاح نیست و نباید انجام شود قبول نمی کرد تا اینکه خود شهید مطهری تماس گرفت و با عتاب به مرحوم حاج احمد آقا گفت احمد مراقب باش بیت امام مثل بیت آیت الله بروجردی نشود. اگر این کار را کردید من با شما کاری ندارم. بعد از ۱۰، ۱۵ دقیقه تماس گرفتند و اعلام کردند که امام (ره) گفته اند هرچه مطهری می گوید عمل کنید. البته معلوم نیست که خود امام (ره) قبول کردند یا نظرات اطرافیان ایشان هم در آنجا موثر بوده هست. در نهایت تهدیدی که شهید مطهری کرد باعث شد تا برنامه عوض کردن کند و بر همین اساس است که می گویم باید نگاهمان را به اصل ولایت فقیه اصلاح کنیم.

نایب مدیر مجلس در ادامه اظهار کرد: زمانی هم که امام (ره) حکم لاهوتی را نوشته بودند شهید مطهری با ایشان صحبت می کند و می گوید آقای لاهوتی انقلابی است ولی در دو سالی که در زندان بوده گرایش به مجاهدین پیدا کرده هست. بنابراین حکم را بعد گرفته و گفتند چه کسی مناسب است و ایشان مهدوی کنی را گزینش می کند و حتی خود آقای مهدوی کنی می گوید که بنده نامه خودم را با دست خط شهید مطهری و امضای امام دارم.

این نماینده ملجس خاطر نشان کرد: مرحوم هاشمی رفسنجانی به نظرم نگاه درستی داشت؛ جایی که احساس می کنیم خطایی رخ می دهد باید وارد شویم. نامه ای که هاشمی رفسنجانی در سال ۸۸ به رهبری نوشتند به نظرم سند افتخاری است که ایشان تاکید کردند اگر از اینجا جلویش را نگیریم نمی توانیم کاری کنیم.

این عضو هیئت رئیسه مجلس در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در شرایط امروز و بعد از حوادث اخیر مجلس و دولت نباید حالت انفعال پیدا کنند؛ اگر مورد نیاز است فعلا قیمت بنزین زیاد کردن یابد و از این منبع اصلاحات اقتصادی انجام شود. این طور نباشد که بعد از چند تا شلوغی همه بگویند بنزین زیاد کردن پیدا نمی کند و یارانه کسی قطع نمی شود.

اگر مورد نیاز است فعلا قیمت بنزین زیاد کردن یابد و از این منبع اصلاحات اقتصادی انجام شود. این طور نباشد که بعد از چند تا شلوغی همه بگویند بنزین زیاد کردن پیدا نمی کند و یارانه کسی قطع نمی شود.

وی یادآور شد: همین عربستان چند روز پیش قیمت بنزین را دو برابر کرد. البته تسهیلاتی را هم ایجاد کرد و بعضی از اقشار معاف شدند لذا اگر مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین اوج برود و یا یارانه اکثریت قطع شود، باید این کار صورت گیرد.

و ی تاکید کرد: در حال حاضر در مجلس و دولت فضای خوبی حاکم نیست. انفعالی عمل می کنند در مجلس هم گفتم یکی از آفت های این مسئله این است که ممکن است عده ای تصور کنند با دو تظاهرات می توانند تصمیمات را عوض کردن دهند.

مطهری همچنین با اشاره به ریشه اینگونه اتفاقات اظهار کرد: ریشه این حوادث زیاد جنگ قدرتی است که بین مسئولان کشور وجود دارد؛ اگر به تبلیغات وقت انتخابات برگردیم متوجه می شویم در آن وقت هم رفتاری که آقای قالیباف با آقای روحانی داشت و کمتر از آن رفتاری که آقای رئیسی داشت در روح و روان مردم تاثیر خود را برجای گذاشته هست؛ اینکه بگوییم این ۳۰۰۰ میلیارد یا ۸۰۰۰ میلیارد را چه کسی برد یا چه کسی خورد شاید درست نباشد و ممکن است خیلی از این موارد و اختلاس هایی که نام برده می شود، معوقات بانکی باشد؛ در واقع دزدی نشده اختلاسی نشده باید بروند پول را برگردانند.

این نماینده مجلس همچنین به ضرورت به رسمیت شناختن حق اعتراض در کشور اشاره کرد و گفت: امروز یک گام پا را فراتر گذاشته ایم. سال ۸۸ کسی جرات نمی کرد، ولی امروز می بینیم هم اصولگریان و اهم اصلاح طلبان حق اعتراض را قبول دارند ولی اصلاح طلبان همان موقع هم می گفتند.

وی خاطر نشان کرد: باید اعتراض را در جمهوری اسلامی به رسمیت بشناسیم و این به معنی براندازی و مخالفت با ولایت فقیه نیست. ما هم مانند بقیه کشورها باید اجازه دهیم مردم در یک فضا و مکان مناسب کار خود را انجام دهند. نباید از شعار دادن مردم و توهین مردم به مقامات بترسیم.

وی در ادامه اظهار کرد: صحبت کردن با جوانان و دانشجویان تاثیرگذار است که متاسفانه مسئولین چنین ارتباطی را ندارند. بنده از کسانی هستم که بیشترین حضور را در دانشگاه ها دارم و می بینم که چقدر این تعامل تاثیرگذار هست، ولی متاسفانه این ارتباطات خیلی کم است و اگر هم وجود دارد به صورت کلاسیک و رسمی بوده و هدفی برآورده نمی شود

مطهری ادامه داد: نباید جوانان و دانشجویان را به انقلابی و غیرانقلابی و ارزشی و ضد ارزشی تعبیر کنیم. باید بگوییم همه انقلابی هستند. امام جوانان مشروب خور را به تظاهرات شاه کشاند و کم کم اینها متحول شدند؛ تحولات معنوی پیدا کردند و حتی به جبهه ها رفتند. آن قدر مردم را دسته بندی و خط کشی نکنیم.

مطهری با بیان اینکه در این اعتراضات شاهد عدم حضور معترضان ۸۸ بودیم، گفت: شعارهایی از صنف شعار ۸۸ نداشتیم و به این علت است که اتهاماتی که می زنند که برانداز و غیرانقلاب هستند غلط هست. باید نگاهشان را به معرتضان ۸۸ عوض کردن دهند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شهید مطهری یک اصل کلی را مطرح کرده اند که روحانیون نباید پست اجرایی دولتی بگیرند مگر در شرایط اضطرار. اینکه روحانیت را مسئول توزیع مرغ و تخم مرغ و گوشت کنیم کار درستی نیست روحانیت باید به کار خودش بپردازد.

وی یادآور شد: یادم است که مرحوم هاشمی رفسنجانی مخالفت می کرد که اگر ما نپذیریم به جای ما داریوش فروهر برود؟ البته مرحوم هاشمی فرد استثنایی بود که مغز اقتصادی و قدرت مدیریت اقتصادی داشت ولی به طور کلی نظر شهید مطهری بر این بود که روحانیت شیعه نباید دولتی شود آنها باید در کنار مردم باشند.

نهادهای زیر مجموعه رهبری از قبیل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان بعد از سرنگونی حکومت شاه و تعیین وظیفه اموال به طور موقت ایجاد شدند، ولی امروز به شکل کارتل و تراست های اقتصادی در آمدند و بخشی از اقتصاد کشورند و باید اصلاح شوند و مالیات بدهند.

این نماینده مجلس همچنین با تاکید بر فارغ شدن نظامیان از سباست و اقتصاد گفت: امام به شدت هشدار می داد که نظامیان باید از سیاست خارج شوند. یکبار یکی از فرماندهان سپاه راجع به اتفاقی در مجلس اظهار نظر کرده بود. امام با تندی گفت به سپاه به چه مربوط که در مجلس چه می گذرد؟ لذا مصلحت کشور، سپاه و سایر نظامیان اقتضا می کند که وارد سیاست نشوند. معنی ندارد که سپاه در مورد انتخابات، سیاست خارجی، برجام یا اینکه مذاکره کنیم یا نه وارد شود. مصلحت نظامی ها چنین اقتضایی را ندارد. ولی متاسفانه امروز نظامی ها وارد سیاست شده است و عملکرد حزبی دارند.

مطهری در ادامه اظهار کرد: مسئله دیگر تعیین وظیفه نهادهای زیر مجموعه رهبری از قبیل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان است که اینها بعد از سرنگونی حکومت شاه و تعیین وظیفه اموال به طور موقت ایجاد شدند، ولی امروز به شکل کارتل و تراست های اقتصادی در آمدند و بخشی از اقتصاد کشورند و باید اصلاح شوند؛ جز این راه، راه دیگری نداریم، هر کسی یا هر نهادی که درآمدی دارد باید مالیات بدهد معنی ندارد که بگوییم آستان قدس معاف از مالیات است.

مطهری در آخر با تاکید بر وحدت اظهار کرد: یکی از عوامل انقراض امتها و اجتماعات در قرآن تفرقه و تشتط شمرده شده است هست. نمونه آن ر ا در وقت جنگ عثمانی ها هم داریم که خاورمیانه را به اردن، سوریه، لبنان و … تقسیم کردند. همه را به جان هم انداختند. اسرائیل را به راه انداختند و ۷۰ سال است که گیر داستان اسرائیل هستیم و همه اینها به خاطر تفرقه ای بود که بین مسلمانان ایجاد شد. لذا امروز باید بیش از پیش به وحدت فکر کنیم.

واژه های کلیدی: بنزین | ولایت فقیه | هاشمی رفسنجانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs